הבלוג של שימי

5 התוכנות הגרועות ביותר לשנת 2007 (רשימה משלי)

Posted on: 11/01/2008

תוכנות קורסות בכל הזדמנות שניתנת להן, משבשות את התהליכים החיונים במערכת ההפעלה, זוללות ים של זיכרון, הנה רשימת התוכנות הנסבלות ביותר:


1. ™ microsoft windows

(למה השם "מייקרוסופט" אני לא מבין עדיין, אה הבנתי, פעם מערכת ההפעלה שלהם היתה מאוד קטנה, עכשיו גרנדיוזית, טוב כמעט כל תוכנה היום הופכת לסוג שכזה, נקווה שלא ימשיכו במגמה הזאת, במיוחד לא מייקרוסופט).

המאמר הזה מתייחס למערכות windows xp ו vista (ויסטה: האכזבה הגדולה).

ווינדוס (windows) מערכת ההפעלה המשוכללת של ביל גייטס, מובילה בשוק מערכות ההפעלה עקב פשטות השימוש הנוח והקל, אך מאחורי המערכת מסתתרים כשלים רבים, כמו גם דפדפן אקספלורר אשר שתול עמוק כחלק מרכזי בקוד של מערכת ההפעלה, וכשאקספלורר נופל הוא לוקח איתו גם את הממשק של מערכת ההפעלה, אין אפשרות להסיר את דפדפן אקספלורר מכיוון ומערכת ההפעלה עובדת עם מערכת הדפדוף אקספלורר – הוא תמיד יהיה אתכם, בין אם תרצו בכך ובין אם לא.

הפתרון החלופי: למרבה המזל, שוק מערכות ההפעלה מציע היום חלופה נוספת למערכת ההפעלה ווינדוס. האלטרנטיבה כיום היא לינוקס, מערכות הפעלה בקוד פתוח מופצות בחינם אין כסף וגם תורמות לקהילה, בזמן שבמייקרוסופט עושים עלינו כסף (בעיקר מעסקים, הרי כיום הישראלים נוטים "לפרוץ" את מערכת ההפעלה ולהנות ממנה ללא כל תרומה [באמת אין תרומה כל כך גדולה ממערכת מלאה בבאגים], (לא לדאוג, אצלי מערכת ההפעלה כשרה לחלוטין, לצערי מערכת ווינדוס מותקנת לי על המחשב ולא לינוקס מחוסר מקום בכונן, שכן דיסק קשיח למחשב נייד עולה היום הון תועפות)).

בשוק מערכת ההפעלה ווינדוס קיימת רק הפצה אחת ויחידה אותה תוכלו לבחור (לא להתבלבל בין גרסאות המערכת או מערכת לפי שנה [95, 98 וכו']), בלינוקס יש מגוון עצום של הפצות שתוכלו לבחור בעבורכם, לפי צרכיכם וסוג המחשב (מחשב חלש או חזק, שכן ווינדוס מיועד בגרסאתה האחרונה למפרט מפלצתי ביותר), הנה רשימה של הפצות לינוקס עם קישורים לאתר ההפצה:

א.

מנדריבה לינוקס (Mandriva Linux) – לשעבר מנדרייק לינוקס

ב.

פדורה (Fedora)

ג.

סוזה (SUSE)

ד.

דביאן (Debian)

ה.

ג'נטו (Gentoo)

ו.

סלאקוור (slax)

ז.

אובונוטו (Ubuntu)

פרוייקטים נוספים של אובונטו:

א.

אובונטו עם שולחן עבודה KDE

ב.

הפצת אובונטו מיוחדת לילדים

ג.

הפצת אובונטו אשר מיועדת למחשבים חלשים

ד.

הפצה חדשה למדי, בזמן כתיבת הפוסט הבחנתי בה,

עדיין לא ברור לי למה ההפצה- אם למישהו ידוע שיסביר בתגובה

*כמובן שמגיע קרדיט (לא קרדיט האבק) לאתר whatsup.org.il, מידע זה הובא מדף זה בוויקי האתר.

2. Internet Explorer

דפדפן האינטרנט הפופולארי ביותר בעולם (ובקרב חברות אשר מעוניינות להרחיק את משתמשי פיירפוקס מאתרם), אמנם במהלך השנים חלו שיפורים מסוימים בביצועיו של האקספלורר (לרעה הייתי אומר, אך בקרוב זה אמור להיות ההפך), אבל המצב עדיין רחוק מאד מלהיות אידיאלי למשתמש מתוסכל.

אז מה רע באקספלורר? הפנו את השאלה הזו למפתחי ומעצבי אתרים, שנאלצו לבזבז אינספור שעות עבודה על התאמת קוד האתר שלהם כך שיוצג כהלכה באקספלורר. הסיבה לכך היא שמיקרוסופט לא טרחה לשלב בדפדפני האינטרנט שלה תמיכה בחלק מתקני ה-HTML האוניברסאליים (יותר נכון: לא תואם כלל וכלל את התקנים המקובלים באינטרנט).

אבל הבעיות של אינטרנט אקספלורר לא מטרידות רק מפתחים, גם את מייקרוסופט וגם משתמשים: הדפדפן גוזל זיכרון ומשאבים רבים ומאט את העבודה במערכת ההפעלה. פרט לאיטיות שבטעינת אתרי אינטרנט רבים, בין שאר מעלותיו ניתן למנות קריסות חוזרות ונשנות מסיבות שונות ומשונות, בעיות אבטחה לרוב, וחוסר יציבות כללי.

יתרה מזאת, בגלל שהדפדפן שתול עמוק כחלק מרכזי בקוד של מערכת ההפעלה, כשאקספלורר נופל הוא לוקח איתו גם את הממשק של מערכת ההפעלה, סרגלי הכלים של חלונות ויישומים נוספים. מסיבה זו לא תוכלו גם להסיר את אקספלורר לחלוטין – הוא תמיד יהיה אתכם, בין אם תרצו בכך ובין אם לא.

שורת המחץ: "Microsoft Internet Explorer has encountered a problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience…"

הפתרון החלופי: למרבה המזל, שוק הדפדפנים מציע היום מספר חלופות מצוינות לאקספלורר. שתי האלטרנטיבות המובילות כיום הן פיירפוקס ואופרה (רגע, אופרה לא מתבססת על דפדפן אקספלורר? אם כבר אפשר להכניס אל אותה המסגרת גם את דפדפן מקסטון), דפדפני קוד פתוח בעלי תכונות מתקדמות בהרבה בהשוואה לאקספלורר. יאללה בוא נמשיך לעוד מטרד לא קטן.

3. Adobe Acrobat Reader

דמיינו לעצמכם: אתם נכנסים לתוכנת הדואר ורואים שהגיע מכתב מחבר טוב, עם קובץ מצורף (או מספאמר מכווץ ראש). מבלי להסס, סמן העכבר זז אל עבר הקובץ המצורף, אתם מקליקים, ומגלים באיחור של שנייה שלחצתם על קובץ PDF. אלו מכם שחוו דקירה קלה של פאניקה במהלך הקריאה, וודאי מכירים היטב את Adobe Acrobat Reader.

התוכנה הזו, שכל תכליתה עבור המשתמש הביתי הממוצע מסתכמת בהצגת קבצי PDF, היא אחת מפיסות הקוד המציקות ביותר שנכתבו אי-פעם. כמעט כל מחשב מצויד ב-Adobe Reader (ובכלל, תוכנות מבית התוכנה Adobe), ואפילו למחשבים חדשים יחסית נדרש פרק זמן מסויים של שיתוק מערכות כדי לטעון את הממותה הזו. אפילו פוטושופ, מתוכנות עיבוד התמונה המאסיביות ביותר שקיימות בשוק, עולה לעיתים מהר יותר מ-Acrobat (אתם בטוחים? טוב זה גובל את כל התוכנות שלהם, כולל תוכנות עריכת הוידיאו).

העניינים נעשים גרועים עוד יותר, כש-Acrobat מנסה לעבוד יחד עם הדפדפן שלכם (שגם ככה עמד להתקע עוד כמה דקות), לאחר שלחצתם בטעות על קובץ PDF באתר אינטרנט כלשהו. התוצאה היא בדרך כלל קפיאה של הדפדפן, שמתחלפת אחרי פרק זמן של המתנה מורטת עצבים בהודעת שגיאה כלשהי (או מספיק לחיצה קטנה על העכבר, בשלב זה כל מערכת ההפעלה משותקת).

שורת המחץ: "…Initializing"

הפתרון החלופי: בשנים האחרונות קמה אלטרנטיבה מוצלחת במיוחד ל-Acrobat בשם Foxit Reader (כל קשר בין התוכנה לדפדפן האינטרנט Firefox מקרי לחלוטין). מדובר בתוכנה קלה ורזה, שפותחת קבצי PDF במהירות על. אז בפעם הבאה שאתם מקליקים בטעות על לינק PDF, לפני שאתם קמים להכין קפה, להשקות את הגינה ולהתקשר לסבתא, רשמו לפניכם – Foxit Reader.

4. Norton Anti-Virus

נורטון אנטיווירוס, הזכורה לרעה כמעט אצל כל משתמש, בין אם התוכנה "נגנבה" מהרשת או נקנתה חוקית, כולם זרקו אותה, מסיבה אחת ידועה: התוכנה מנצלת את משאבי המערכת שלכם עד תומם ולבסוף כנראה שמערכת ההפעלה קורסת מן הסתם, ועוד דבר הכי מרגיז, מקבלים את התוכנה מותקנת לשנה-שנתיים רישיון ניסיון (במחשבים שהווינדוס מותקן בם מראש) ואח"כ תשברו את הראש מפני שלא קל כל כך להסיר את התוכנה העקשנית הזאת, אתם תצטרכו להוריד מאתר החברה עוד קובץ הסרה שיסיר את התוכנה.

אהה, ועוד כמה נקודות פלוס לכיוון הפצות הלינוקס, בהפצות הלינוקס אין צורך כלל באנטי וירוס ללינוקס מפני שהם מאובטחים מספיק, אלא אם כן החלטתם להתקין בצורה לא מסודרת כל כך את דפדפן אקספלורר שגם ככה לא יעבוד טוב עם עברית.

5. QuickTime

למרות שקוויקטיים פותחה על ידי אפל, החברה שכולם אוהבים לאהוב (מפני המחשבים האהובים כנראה), מדובר באחת מהתוכנות הפחות אהובות עלינו למערכת ההפעלה ווינדוס (ציינתי בכוונה ווינדוס,במערכת ההפעלה של מק mac os X אין בעיות וגם אין קפיצות של שדרוג התוכנה).

המאפיין המרכזי של קוויקטיים הוא אגרסיביות: מרגע שתתקינו אותה, היא תכנס לנבכי נשמתו של המחשב. כמו נגן ה-Real שלא הזכרתי מפני שהוא מאוד דומה באפיוניו, גם קוויקטיים מתקינה את עצמה בכל מקום אפשרי במערכת ההפעלה, משנה את הגדרות ברירת המחדל של חלונות (לרוב כמעט מבלי להתריע על כך) ומפעילה את עצמה בשנייה בה עולה מערכת חלונות (גם אם מבקשים ממנה בנימוס שלא לעשות זאת- תתחננו ותתחננו בפניו, לא יעזור כלום).

הרומן שלכם עם התוכנה יחל ביום בו תרצו לנגן על מחשבכם קובץ וידיאו תמים המסתיים בסיומת MOV, ויסתיים ככל הנראה רק כאשר המחשב האישי יחזיר את נשמתו לבורא. ברוב המקרים, המשתמש הפשוט לא זקוק בכלל לנפלאותיה של קוויקטיים, אך מרגע שבחר להתקין אותה, הוא מוצא את עצמו כבול אליה עד הפירמוט הבא (אלא אם כן הוא יתקין אותה גם אחרי הפירמוט ואז כנראה התוכנה תתיידד איתכם לתמיד).

כל הדברים הללו עוד היו נסבלים אילו מדובר היה בתוכנה קצת פחות מסחרית באופיה – אלא שגם גרסת הניסיון של התוכנה, בעלת האפשרויות המוגבלות(בחלק מהגרסאות הבסיסיות לא ניתן אפילו להציג סרטונים על מסך מלא), משגעת את רוב המשתמשים – בכל פעם שמפעילים אותה קופץ לו המסך הקורא לשדרג לגרסת ה-Pro, ומטריד את המשתמש. אולי די?

שורת המחץ: "?Why Go Pro" – שאלה אותה אתם מוזמנים להפנות אל סטיב ג'ובס וצוות הפיתוח באפל.

הפתרון החלופי: קיימים מספר נגנים המסוגלים לנגן סרטוני קוויקטיים, כאשר VLC הוא וודאי הבולט מביניהם והדי מתוחכם יש לציין. עם זאת, התמיכה של הנגנים הללו בהצגת סרטוני קוויקטיים ברשת אינה מושלמת לחלוטין.

אם החלטתם להתקין את קוויקטיים, כדאי לסמן במהלך ההתקנה שאינכם רוצים את כל הפיצ'רים המתקדמים שהתוכנה מציעה. כמו כן, בטלו את בהגדרות התוכנה את אפשרות ההפעלה האוטומטית של קוויקטיים (אם זה לא עובד, נסו לבטל את הפתיחה האוטומטית דרך ה-MSConfig).
אלו הן 5 התוכנות המעצבנות שנתקלנו בהם בשנת 2007, אבל למעשה מדובר רק בקצה הקרחון (שעדיין נוזל איפה שהוא בים הרחק מאיתנו). בין השמות שנזרקו לחלל האוויר בזמן הכנת הרשימה ניתן למנות מפלצות תוכנה כמו דפדפן פיירפוקס (כמה זיכרון יכול לצרוך דפדפן אחד מסכן? התשובה: הרבה מאוד, לולא לא היתה זליגת הזיכרון המטורפת הזו הדפדפן היה יותר מושלם, לפחות לצפות לזה שיותקן בפיירפוקס 3), מיקרוסופט אאוטלוק (תוכנת הדוא"ל שהופכת פתיחה של קבצים מצורפים לאודיסיאה מרתקת במיוחד- מצפים לכם לילות מרהיבים ליד המחשב בלילה, כדאי להישאר לידו), הפיירוול ZoneAlarm (מגן עליכם בעזרת אסטרטגיה מתוחכמת מאוד הכוללת נעילה של כל הפורטים של מערכת ההפעלה, מבלי לספר לכם על כך- אולי עדיף שכך דווקא, שלא ייפרצו אלינו) ועוד ועוד תוכנות.

ומה אתכם? כל אחד מכם וודאי נתקל לפחות בתוכנה אחת שמיררה את חייו. אתם מוזמנים לספר לנו עליה בתגובות או בטראקבאקים.

*כל ההשראה לפוסט זה התקבלה מכתבה זו באתר הארץ IT.

3 תוכנות לקוחות מהכתבה ו 2 התוכנות שהוספתי בעקבות התגובות מהכתבה.

מודעות פרסומת

אומרים לא למאגר הביומטרי!

ישראל צריכה תעודת זהות חכמה, לא מאגר. מאגר זה לתעודות טיפשות.

ספירה לאחור להגעת המטרונית. תגיע?

תחילת הפעלת המטרונית16th ב-אוגוסט, 2013
היום הגדול הגיע! The big day is here!

הזן את כתובת הדוא"ל שלך כדי להרשם לבלוג ולקבל עדכונים על רשומות חדשות בדוא"ל.

הצטרפו אל 884 שכבר עוקבים אחריו

לוח שנה

ינואר 2008
א ב ג ד ה ו ש
    פבר »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

הציוצים הקטנים שלי

 • RT @SuperDuperAlon: אנשים לפני שהם עוברים לתל אביב: זה מקום מדהים, כולם פה יכולים להיות מי שהם רוצים 😍 אנשים אחרי שהם עוברים לתל אביב: כולם… 1 day ago
 • @Pukonil אז אין סיכוי שמיכל הקטנה תציל את המצב, אה? 😂 1 day ago
 • @itztabegarehet וואי, נכון?! מזל שההתמכרות הזאת מפסיקה כשיוצאים מהעולם הויקיפדי המסובך הזה. כאילו, מקווה. 1 day ago
 • @368Portraits @phoebe_ben וואו! 4 days ago
 • יש לי תחושה שגם על האייפון גרוטאה שלי יראה שהכל תקין. לא, הוא לא. איטי ברמות אחרות. אבל את זה אדע אם ביום מן העשורי… twitter.com/i/web/status/9… 4 days ago
 • Check out this awesome לייזי app to test your device אין קייס יו קנואו אונלי נאמברס אין אינגליש! testm.com/get-testm 4 days ago
 • @levydor @GONENB1 ולא קנו אותם בחזרה בשווי המלא? אה רגע, זה אומר בעצם שגנבו את הבתים חינם... לא? אין לי כוח לזה, תמ… twitter.com/i/web/status/9… 5 days ago
 • @Fighter_Pan בחינם? בוא... 5 days ago

get openSUSE now!

openSUSE For Desktops

עדכוני גרסאות אובונטו

Ubuntu: For Desktops, Servers, Netbooks and in the cloud

PlayDeb – משחקים ללינוקס

היכנסו לפורום אובונטו ישראל!

פורום הקהילה הישראלית להפצת אובונטו לינוקס. תמיכה באובונטו, וקהילה חברתית. בואו גם אתם להצטרך אלינו לעזור ולהיעזר.

RSS לינוקס ושאר ירקות – דור Ddorda

 • ארעה שגיאה - פיד ה-RSS כנראה אינו פעיל כעת. נא לנסות שוב מאוחר יותר.

RSS הבלוג של אילן שביט

 • ארעה שגיאה - פיד ה-RSS כנראה אינו פעיל כעת. נא לנסות שוב מאוחר יותר.

RSS Gadget Spot – בלוג הגאדג'טים

 • ארעה שגיאה - פיד ה-RSS כנראה אינו פעיל כעת. נא לנסות שוב מאוחר יותר.

מחאות והפגנות:

אומרים לא למאגר הביומטרי!

תעודת זהות חכמה - בטוח שכדאי! בשביל הממשלה, לא בשבילך.

עזרו להילחם בספאמרים!


רובוטים האוספים כתובות אימייל יכסנו ללופ אינסופי ויתחילו לייצר כתובות אימייל מזוייפות. בצורה כזו, הספאמרים יקבלו בחזרה מאות אם לא אלפי הודעות שגיאה לתיבות הדואר שלהם.

הילחמו בספאם! לחצו כאן!

בלוגרים, לחצו על קישור זה כדי להילחם גם אתם בספאם!

סטטיסטיקה

 • 24,668 hits

רישיון שימוש בתכני הבלוגCreative Commons License
כל התכנים בבלוג זה מופצים תחת
רישיון ייחוס-שימוש לא מסחרי 2.5 ישראל של Creative Commons אלא אם נכתב אחרת.


מודעות פרסומת
%d בלוגרים אהבו את זה: